Members

2017-2018 AGC Membership

51 Faculty/15 Administrators (Voting Members)

 

Susan Vanderveen

Arts & Sciences Adjunct Faculty Representative

Fall 2017 – Winter 2019

 

John Dersch

Arts & Sciences School-Wide At-Large Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

Greg Forbes

Biological Sciences At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2019

 

Ann Alexander

Business At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2019

 

Luann Keizer

Computer Information Systems At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

Erin Busscher

Academic Advising & Transfer Center At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

Mike Whitman

Culinary – Secchia Institute of Culinary Education - At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

Julie Bera

Dental Auxiliaries At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2019

 

Tony VanderArk

English At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2019

 

Gayl Beals

Job Training At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

Mike Rydman

Language & Thought At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2019

 

Nan Schichtel

Library & Learning Commons At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

Troy Walwood

Manufacturing At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2019

 

Andrea Hayes

Mathematics At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2018

 

Deb Dewitt

Music At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 - Winter 2019

 

Jennifer Gable

Nursing At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

William Faber

Physical Sciences At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2019

 

Andrew Wolinski

Preschool At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2019

 

Sandra Lancaster

Psychology At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

Susan Williams

Social Sciences At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

Scott Garrard

Visual Arts At-Large Full-Time Faculty Rep.

Fall 2017 – Winter 2019

 

Dan Gendler

Workforce Development School-Wide At-Large Rep.

Fall 2016 – Winter 2018

 

Martin Hillard

Workforce Development Adjunct Faculty Representative

Fall 2017 – Winter 2019

 

These Departments/Programs having less than or equal to five full-time faculty are not required to have an At-Large Representative:

Adult & Developmental Education

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Applied Technology

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Automotive

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Career Development Services

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Criminal Justice

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Mechanical & Architectural Design

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Education

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Occupational & Disability Support Services

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Occupational Therapy Assistant

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Radiologic Technology

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

TRIO/Student Support Services

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Exercise Science

Per AGC Bylaws As of 2013-2014

 

Department Heads/Program Directors:

Vikki Cooper

Adult & Developmental Instruction Director

Per AGC Bylaws

 

Tom Street

Applied Technology Department Head

Winter 2017 – Winter 2018

 

William Firn

Athletics Director

Per AGC Bylaws

 

Chad Lodenstein

Automotive Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Tim Hoving

Biological Sciences Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Felix Pereiro

Business Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Andrew Rozema

Computer Information Systems Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Lynnae Selberg

Department Head/Program Director

Academic Advising & Transfer Center and Counseling & Career Development Center

Per AGC Bylaws

 

Nikki Banks

Criminal Justice Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Werner Absenger

Culinary – Secchia Institute of Culinary Education Program Director

Per AGC Bylaws

 

Eve Sidney

Dental Auxiliaries Program Director

Per AGC Bylaws

 

Sarah Rose

Program Director, Disability Support Services

Per AGC Bylaws

 

Becky Brinks

Education Program Director

Per AGC Bylaws

 

Susan Mowers

English Department Head

Fall 2017 – Winter 2019

 

Laura Kennett

Exercise Science Department Head

Fall 2016 - Winter 2018

 

Mary Lucas

Language & Thought Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Nathan Spahn

Manufacturing Department Head

Fall 2017 – Winter 2018

 

Dana Sammons

Mathematics Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Mike Merchant

Mechanical & Architectural Design Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Kevin Dobreff

Music Program Director

Per AGC Bylaws

 

Michelle Richter

Nursing Program Director

Per AGC Bylaws

 

Karen Walker

Occupational Therapy Assistant Program Director

Per AGC Bylaws

 

Tom Kaechele

Theater Program Director

Per AGC Bylaws

 

Amy Kudrna

Physical Sciences Department Head

Fall 2017 - Winter 2019

 

Frank Conner

Psychology Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Julie Lackscheide

Radiologic Technology Program Director

Per AGC Bylaws

 

Mike Light

Social Sciences Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Victoria Powers

Program Director, TRiO Student Support Services

Per AGC Bylaws

 

Nick Antonakis

Visual Arts Department Head

Fall 2016 – Winter 2018

 

Deans/Associate Deans:

Michael Vargo

Arts & Sciences Dean

Per AGC Bylaws

 

Jennifer Batten

Arts & Sciences Interim Associate Dean

Per AGC Bylaws

 

Christopher Johnston

Arts & Sciences Associate Dean

Per AGC Bylaws

 

Donna Kragt

Institutional Research & Planning Dean

Per AGC Bylaws

 

Sheila Jones

Instructional Support Dean

Per AGC Bylaws

 

Daniel Clark

Lakeshore Campus & Regional Centers Dean

Per AGC Bylaws

 

David Selmon

Student Affairs Associate Dean

Per AGC Bylaws

 

Eric Mullen

Student Affairs Associate Dean

Per AGC Bylaws

 

Tina Hoxie

Student Affairs Associate Provost/Dean

Per AGC Bylaws

 

John Cowles

Student Success & Retention Dean

Per AGC Bylaws

 

Raynard Ross

Student Success & Retention Associate Dean

Per AGC Bylaws

 

Jimmie Baber

Workforce Development Associate Dean

Per AGC Bylaws

 

Amy Koning

Workforce Development Dean

Per AGC Bylaws

 

Pamela Miller

Workforce Development Associate Dean

Per AGC Bylaws

 

Non-Voting Members:

Jody Graves

Information Technology

Yearly Appt./2017-2018

 

Brian Beecher

Library & Learning Commons

Yearly Appt./2017-2018

 

Valerie Butterfield

Student Records

Yearly Appt/2017-2018

 

Domingo Hernandez-Gomez

Woodrick Center for Equity and Inclusion

Yearly Appt./2017-2018

 

Laurie Chesley

Ex-Officio/Non-Voting Member

Per AGC Bylaws

 

Lisa Freiburger

Business & Financial Services

Yearly Appt./2017-2018

 

Julie Parks

Workforce Training

Yearly Appt./2017-2018

 

Bill Knapp

Distrance Learning and Instructional Technologies

Yearly Appt./2017-2018

 

AGC Executive Committee:

Nick Antonakis

Department Head Representative

Fall 2016 – Winter 2018

 

Nikki Banks

Department Head Representative

Fall 2016 – Winter 2018

 

Ann Alexander

At-Large Representative

Fall 2017 – Winter 2019

 

Erin Busscher

At-Large Representative

Fall 2017 – Winter 2019

 

Amy Koning

Workforce Development Administrator Representative

Per AGC Bylaws

 

Jennifer Batten

Arts & Sciences Administrator Representative

Per AGC Bylaws